היוצא מן הכלל והכלל

16 01 2009

קסאם נופל בקול רעם גדול. הוא עושה רעש, לעתים פוגע באנשים, ולעתים, הורג. הוא מפחיד – זו מטרתו. אי אפשר להתעלם ממנו, למרות שמנסים כבר שנים. אי אפשר להתעלם מהאנשים בדרום שאוכלים את זה, למרות שמנסים כבר שנים.

משנת 2004 ועד ערב פתיחת מבצע "עופרת יצוקה", במשך חמש שנים, נהרגו בעקבות ירי תלול מסלול מעזה 14 אזרחים ישראלים. אבל היתה להם לקסאמים השפעה על שאר עשרות אלפי תושבי עוטף עזה. אלפי קסאמים הם אלפי אזעקות, אלפי בומים, אלפי ריצות למחסה.

"מיד נגולל באוזניכם
את סיפורו של מסע. מנצל אחד
ושני מנוצלים ערכו אותו.
בחנו היטב את התנהגות האנשים האלה:
מצאו שהיא תמוהה, גם אם היא שגרתית
חסרת פשר ועם זאת מוכרת
בלתי מובנת למרות שהיא הכלל.
גם במעשה פעוט ולכאורה סתמי
התבוננו בחשד! בדקו אם הוא נחוץ
ובייחוד כשהדבר מקובל!
אנו מבקשים שבעיקר תבחינו
שהדברים שבשגרה אינם טבעיים!
כי בזמנים אלה של מהומה עקובה מדם,
אי סדר מוסדר, הפקרות מחושבת,
אנושיות לא אנושית, אין להגיד על משהו
שהוא טבעי, כדי שלא יהיה דבר
אשר ייחשב כקבוע ואין לשנותו."

ברטולט ברכט, מתוך "היוצא מן הכלל והכלל", ברלין 1930.

היום מתה תושבת ירושלים. בעלה רצח אותה וקפץ מהחלון. בשנת 2008 (עד נובמבר) נרצחו 10 נשים על ידי בני זוגן, ואחת על רקע "חילול כבוד המשפחה". שנה לפני כן, 13 נרצחו על ידי בני זוגן, ואחת על רקע "חילול כבוד המשפחה". בשנת 2005 נרצחו 7 נשים ככל הנראה על רקע "חילול כבוד המשפחה". הן נרצחות בשקט, בביתן. בלי "צבע אדום" מלבד על השטיח. בלי שום מרחב מוגן. לרציחות האלה השפעה על שאר הנשים שחיות במדינה. עשרות אלפי נשים חיות תחת טרור מצד בן הזוג. ואי אפשר גם לעזוב אותו, כי אולי הוא ירצח אותך ויתאבד. אסור להתעלם מזה! אם היינו פועלים נגד הבעיה הזו כמו נגד האלימות שהפלסטינים מפעילים כלפינו, היו צריכים להיות בתי מעצר ענקיים. כל אלפי הגברים נגדם נפתחה תלונה על אלימות במשפחה היו צריכים להיעצר, ולהיחקר על ידי השב"כ. אם היה מישהו אלים במיוחד, מסוק היה "מסכל" אותו ברכבו בדרך הביתה. אבל זה לא היה נגמר בזה. היו מקימים מחסומים, בהם היו מושיבים פסיכולוגים בעמדות ממוגנות, שהיו עושים לנו הגברים מבחני אישיות כדי לסנן את האלימים החבויים. אלו שחוטפים ג'ננה ורוצחים את בת הזוג, ככה, בלי סימני אזהרה. כמובן, שהשב"כ היה מתייחס בחומרה לאמירות המזלזלות בנשים ובכך מתירות את האלימות כלפיהן, אפילו, ואולי בעיקר, אם היו מוסוות באמצעים מתוחכמים כמו הומור שובב. זו הגנה עצמית, אי אפשר לשתוק כשנשים נרצחות כך כל שנה, ואלפי נשים אחרות חיות תחת טרור.

יותר מאלף איש מתים כל שנה מזיהום אוויר רק באיזור המרכז. המוות הזה שקט במיוחד. הוא אפילו לא זוכה למילה באחורי העיתון לה זוכה האישה הנרצחת. הם בעצם אפילו לא יודעים שהם מתים בגלל זיהום האוויר. רק מתים להם בשקט. אי אפשר להתעלם מזה. יש לנו זכות לנשום אוויר נקי! כמובן, שהטיפול לפי גישת הצבא היה צריך להיות ניטור מחמיר של כל מפעל ומפעל. ברגע שעל המסך היתה מתגלית חריגה בזיהום האוויר היה מוקפץ F16. הוא היה מפגיז את המפעל על יושביו, למרות שחלקם חפים מפשע, ומיד מפרסם שזה היה ירי תגובתי לענן רעיל, או שפך לנחל. התעשיינים האלה מנצלים ניצול ציני את האזרחים, מצד אחד אלה השוהים במפעל והם חפים מפשע, ומצד שני התושבים אשר המפעל נמצא בשכנות אליהם. הם חושבים שלא נעז להפגיז אותו כי הוא בתוך אוכלוסיה, אבל אנחנו לא נכנעים לטרור שכזה. לטענות התבוסתניות בדבר ענן הרעל שיתפזר בעקבות הפגזת המפעל הישר אל שכניו, נגיב כמו לטענות הבוגדניות בדבר ענן הרעל שמתפזר בנשמה של יושבי עזה, שכננו, רעל שככל הנראה יחזור ויפגע בנו. זו הגנה עצמית, אי אפשר לשתוק כשאלפי אנשים מתים כל שנה.

אבל לא, עשרות נשים ימותו בשקט נוראי בביתן על ידי בני זוגן, עשרות אלפי נשים אחרות יפחדו ממוות דומה. אלפי אנשים ימותו בשקט בבתי חולים, בהוספיס, או סתם בבית מדום לב, בעוד מאות אלפים אחרים סתם חולים בלי שום סיבה ברורה.

זה הזמן לציין שאיני תומך בגישה זו ללחימה בבעיות אלו, שמאיימות על חיינו לא פחות מהקסאמים. אבל תומך בהתייחסות רצינית ועמוקה אליהן. 

אבל זה לא רק הרעש שמבחין בין צורות ההתמודדות שלנו עם מה שמאיים על חיינו.

נחזור למסע של ברכט. סוחר מנסה להגיע ראשון ליעדו כדי לזכות במכרז. הוא רודה באנשיו, מדריך וסבל, כדי להתקדם כמה שיותר מהר. הוא נשאר לבד עם הסבל (הקולי), לו גרם לפציעה, באמצע המדבר, אבוד, אחרי שפיטר את המדריך.

"הסוחר: אהיה טיפש אם לא אפקח עין. לתת אמון זה מטופש. האיש נפגע בגללי, כנראה לכל חייו. מבחינתו זה צודק לגמרי אם ישלם לי כגמולי. ואיש חזק שישן אינו חזק יותר מאיש חלש שישן. זה מחפיר שבן-אדם מוכרח לישון […] כשהיה עייף, הוא קיבל מכות. כשהמדריך ישב איתו, המדריך פוטר. כשהוא מחק את עקבותינו בחול, אולי באמת בגלל השודדים, התגובה היתה אי-אמון. בשעה שגילה פחד על שפת הנהר, הוא זכה לראות את האקדח שלי. איך אני יכול לישון עם איש כזה באותו אוהל? הרי הוא לא ישלה אותי שהוא מוכן להשלים עם כל זה! הייתי רוצה לדעת מה כרגע הוא זומם שם! [הקולי נראה כשהוא שוכב בשלווה לישון] אהיה מטומטם אם אכנס לאוהל הזה."

עד מהרה, הסוחר מפחד כל כך, שהוא יורה בסבל למוות כי חושב שהוא מנסה להורגו. וזה בעוד הסבל מגיש לו את שארית המים שלו, כי הוא פוחד שיגלו שהיו לו עוד מים והוא לא נתן אותם לסוחר. במשפטו של הסוחר:

"השופט: שמע, אל תנסה להלבין את עצמך יותר מכפי שאתה. זה לא יקדם את עניינך. אם טיפלת בקולי שלך בכפפות משי, איך תתרץ את העובדה שהקולי שנא אותך? הלוא רק אם תגרום שנאמין בשנאתו של הקולי, תוכל להביאנו לכך שנאמין שפעלת להגנתך. נסה לחשוב!"

ולבסוף:

"השופט: כעת אשמיע את גזר הדין: בית המשפט מקבל כדבר מוכח שהקולי התקרב אל אדונו לא עם אבן, אלא עם בקבוק מים. אבל אפילו הדבר מוסכם, יותר סביר שהקולי רצה להכות את אדונו בבקבוק המים מאשר שרצה להציע לו לשתות. הסבל היה שייך למעמד שיש לו סיבה מוצקה להרגיש שהוא מופלה לרעה. לגבי אדם מסוגו של הסבל היה זה הגיוני לחלוטין להגן על עצמו מפני קיפוח בחלוקת המים. יתר על כן, אנשים כאלה עם גישתם הצרה והחד-צדדית, שנאחזת אך ורק במציאות, בהכרח חושבים שיש להם הצדקה לנקום במעניהם. ביום שבו מסכמים את החשבון הם יכולים רק להרוויח. הסוחר לא היה שייך למעמד שעמו נמנה הסבל. הוא היה חייב להתכונן לגרוע ביותר מצדו. הסוחר לא יכול היה להאמין במעשה ידידותי מצדו של הסבל, אשר אליו לדבריו הוא התאכזר. השכל הישר אמר לו שסכנה חמורה מאיימת עליו. […] הנאשם פעל אפוא מתוך הגנה עצמית מוצדקת, ואין זה משנה אם איימו עליו או שרק היתה לו סיבה להרגיש שמאיימים עליו. בנסיבות הנתונות הייתה לו סיבה להרגיש שמאיימים עליו. לכן הנאשם יצא זכאי. תביעתה של אלמנת ההרוג נדחית."

אנחנו מצדיקים את מעשינו הקשים, לא רק עכשיו במבצע, גם ביומיום, מול הפלסטינים. סגר, מצור, מחסומים, מעצרים. אנחנו מצדיקים את המעשים כי אנחנו יודעים שכל תגובה אלימה שלהם כלפינו – היא הגיונית. אנחנו לא מצליחים לפתח אמון בהם, לא רק בגלל שמדי פעם מישהו מהם מפר את האמון. אלא בגלל שלא הגיוני לפתח אמון במי שאנחנו מדכאים אותו. ואם אין אמון, לא נשחרר את המצור. לא נשחרר אסירים, נמשיך לחסל את המנהיגים מהאוויר, לסגור אותם בין מחסומים, ולהפר אמון בעצמנו. והם ימשיכו להחנק. מה שיגרום להם לרצות לפגוע בנו עוד יותר – שזה הגיוני.

אם הם מוכנים לקבל את מה שנשאר להם מהשטח (גבולות 1967), כדי לחיות חיים נורמלים, אנחנו לא מאמינים להם, ומתעלמים, כי זה לא הגיוני. נוח לנו להאמין שהם רוצים פשוט להרוג אותנו. נוח לנו לחשוב שהם לא יקבלו שום הסדר טריטוריאלי ורוצים להעיף אותנו לים, כי הם רוצים להחזיר לעצמם את כל מה שלקחנו להם בעבר. כי זה הכי הגיוני. זה מאפשר לנו להמשיך לקחת להם את מה שאנחנו לוקחים להם כיום: חופש, אוטונומיה, חיים, כבוד עצמי, עוד שטח. כי אין לנו ברירה – הם רוצים לפגוע בנו, ואנחנו רק מתגוננים, האיום הוא הרי קיומי. וגם זה הכי הגיוני.

"כך תם ונשלם
סיפורו של מסע.
שמעתם וראיתם.
ראיתם את מה שרגיל ושכיח.
אבל אנחנו מבקשים מכם:
הבינו שמה ששגרתי הוא תמוה!
הבינו שמה שמוכר הוא חסר פשר!
מה שמקובל צריך להפתיע אתכם.
ואשר לכלל, שימו לב שהוא מעוות
ובכל מקום שבו אתם רואים את המעוות
המציאו לו תיקון!"

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

מצאתי לנכון לנצל את הפוסט הזה כדי לספור בשקט את אלו שמתות בשקט על ידי בני זוגן בשנת 2009.

28.3.09 – אני מעביר את הרשימה לדף נפרד


פעולות

מידע

3 responses

17 01 2009
יעלה

רונן אתה נוגע כרגיל בכל הנקודות החשובות.

בזמן שאנחנו "מגינים" על עצמינו מפני איום הטילים (ובדרך הורגים פי 2 ישראלים משנהרגו עד עתה, ופוצעים פי כמה וכמה), בעלי ההון ממשיכים לזהם את הסביבה (חבל שאנו לא נתרמים ככה נגד בעלי ההון שמזהמים ומחזיקים מיכליות רעילות פגיעות לטילים בניגוד לחוק ובניגוד לכל הגיון. בארצות אחרות אותם בעלי ההון כמובן ממגנים כראוי. רק פה מותר להם לעשות כבשלהם) והאלימות גואה.

וכרגיל הבטחוניזם דוחה הכל, דוחה טיפול בבבעיות דחופות ומאיימות עוד יותר, כשוויון חברתי שמביא למעמדות חלשים ואלימות פנימית.

בטח, בלי שוויון חברתי לברק יהיה עוד הרבה בשר תותחים.

לא מפני הבטחוניזם עלינו לחשוש, אלא מפני הבעיות הפנימיות המאיימות עלינו.

14 03 2009
Freidenker

אני חושב שזה לא פייר להגיד שהצבא טיפש רק כי באופן היפוטתי הוא היה פותר בעיות שהוא לא אמור לפתור בדרכים אופייניות לו. הצבא לא מסוגל להרוג רק את ה"רעים" (whatever that means) – ונגד מפעלים מזהמים בארץ, לעומת אזורים אזרחיים שהחמאס מנצל כדי לבצע את פעילותו המלחמתית – אפשר לנקוט פעולות נקודתיות. לא מדובר בצביעות, מדובר בהכרח.

אני מסכים עם כל דבר אחר שאמרת, אבל ההשוואה שלך, לדעתי, לא במקומה.

15 03 2009
רונן

Freidenker,
בוא נחתיל בזה שממש לא טענתי, ואני גם לא חושב, שהצבא טיפש. לצבא יש דרכים מאוד מסויימות לפתור בעיות, השאלה על מי מטילים לפתור איזו בעיה.

ניסיתי לתת דוגמא את שני האיומים – רצח נשים, וחולי ומוות מזיהומים סביבתיים – כלא פחות, ואפילו הרבה יותר משמעותיים לחיינו, מאשר פעילות טרור. שני האיומים האלה הם מאוד מורכבים, ואף אחד לא היה חושב לתת לצבא, בדרכיו, לפתור אותן. ברור שאם כן, "לא היה לו ברירה" אלה לפגוע בהרבה "חפים מפשע" על הדרך. אני טוען שגם כאן יש "הכרח" כדבריך. הכרח שהוא אפילו הרבה יותר גדול. למה אנחנו לא מצדיקים הפעלת צבא במישור זה, למרות ה"הכרח"?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s
%d בלוגרים אהבו את זה: